Pokój dziecięcy to miejsce o charakterze wielofunkcyjnym, dlatego odpowiednie urządzenie go ma duże znaczenie dla procesu prawidłowego rozwoju naszych pociech. Dzieci – spędzony w swoich pokojach czas dzielą na sen, naukę oraz zabawę. Aranżacja pokoju dziecięcego wymaga nie tylko dużej kreatywności jeżeli chodzi o sam wystrój, ale ma na celu przede wszystkim dbałość o zapewnienie bezpieczeństwa i wygody, a przy tym sprawić aby dziecko czuło się tam jak najlepiej, zarówno podczas odpoczynku jak i aktywności. 

Jak urządzić pokój dla maluszka

Dziecko poniżej 7 roku życia zwykle spędza większość czasu w bliskim otoczeniu rodziców i pozostałych członków rodziny, ponieważ wymaga wzmożonej uwagi i samo z reguły wyraża zainteresowanie towarzystwem. Pozostaje więc przez większość czasu w polu widzenia opiekunów, a jego pokój powinien znajdować się jak najbliżej sypialni rodziców.

W przypadku niemowlaka bardzo ważna jest kolorystyka pokoju. Poza światłem dziennym warto zadbać o przytłumione światło z ukierunkowaniem na łóżeczko. Jeżeli chodzi o barwę ścian oraz mebli, najlepiej sprawdzą się pastele. Z założenia pokój taki ma być radosny i żywy, ale absolutnie nie jaskrawy.

Jasny kolor w pokoju dziecka

Stonowane, ale jasne barwy mają działanie kojące i wystarczająco skupiają na sobie uwagę, nie powodując rozdrażnienia. Ważna jest również wielkość i ustawienie mebli. Należy pamiętać o swobodnym, nie zastawionym innymi elementami wyposażenia dostępie do łóżeczka. Niedaleko łóżeczka wygodnie jest umieścić fotelik do karmienia, a wanienkę na stoliku nieopodal przewijaka. Dobrze kiedy wysokość mebli dostosowana jest do wzrostu rodziców tak, by mogli wygodnie przewijać, czy też kąpać dziecko.

  Pokój dziecka w wieku przedszkolnym powinien być zaaranżowany tak, by łączyć w sobie miejsce na sen oraz naukę połączoną z zabawą. Kolorystyka powinna być łagodna, często opiera się na bieli, błękicie, zieleni. Ma dawać poczucie komfortu, ułatwiać relaks, nie rozpraszać uwagi dziecka.

Bardzo ważne jest wygodne łóżko z odpowiednim materacem. W strefie zabawy, która współgra z rozwojem i nauką, warto ustawić nieduże biurko, najlepiej matowe, by nie odbijało światła i pojemniki, skrzynie na zabawki. Na zabawę warto zaadoptować, w miarę możliwości sporo miejsca, aby mały użytkownik mógł swobodnie poruszać się, rozkładać zabawki. W zabawach często uczestniczą rodzice oraz inne zaproszone dzieci.

Dodatkowe wyposażenie, takie jak: naklejki na ściany, bajkowe elementy dekoracji,  ulubione gadżety małych domowników zgodne z ich wczesnymi zainteresowaniami, będą korzystnie wpływać na wyobraźnię dziecka.

Aranżacja pokoju dla dziecka w wieku szkolnym

Przy planowaniu pokoju dla dziecka powyżej 7 roku życia, należy uwzględnić charakter i kształtujące się upodobania. W tym wieku dziecko zaczyna się intensywnie uczyć, rozwijać umiejętności. Trzeba odpowiednio zadbać o urządzenie strefy nauki i efektywnego wypoczynku.

Meble powinny być odpowiednio dopasowane do wzrostu użytkownika, czasami warto zamówić takie wyposażenie, robione na miarę. Pokój ma stanowić pewnego rodzaju azyl, oazę spokoju, ale też miejsce dla spotkań z rówieśnikami. Dorośli mają za zadanie zadbać o bezpieczeństwo dziecka i funkcjonalność elementów wyposażenia, a jednocześnie dać nieco swobody i zezwolić dziecku na indywidualną aranżację wystroju.

Pokój dla nastolatka

W tym wypadku, urządzając wnętrze należy brać pod uwagę upodobania pociechy i urządzić pokój tak, by dziecko jak najchętniej do niego wracało. Najważniejsze i tutaj będzie oczywiście bezpieczeństwo, dbałość o takie zagospodarowanie przestrzeni, by użytkownik mógł spędzać czas zdrowo, przyjemnie, konstruktywnie. Nastolatek w dużym stopniu sam potrafi zadbać o odpowiednie rozmieszczenie potrzebnych mu przedmiotów, przyborów,gadżetów – w specjalnie do tego przygotowanych meblach.

Źródło: https://deko-rady.pl/aranzacja-pokoju-dzieciecego