Drzwi do mieszkania muszą się cechować nieco innymi parametrami niż drzwi, które mocowane są w domach jednorodzinnych. W mieszkaniach stanowią one znacznie ważniejszą funkcję, ponieważ bezpośrednio odpowiadają za oddzielenia nas od klatki schodowej, na której często dzieje się bardzo dużo. Z tego powodu, drzwi montowane do mieszkania muszą być niezwykle  wytrzymałe oraz muszą mieć dobre właściwości wygłuszające. Same drzwi do mieszkań są również nieco inaczej zbudowane, ponieważ zawsze muszą one się składać ze skrzydła, ościeżnicy, zawiasów oraz progu. 

Jaki materiał jest najlepszy na drzwi do mieszkania?

Drzwi wejściowe do mieszkania (zobacz drzwi na wymiar) mogą być wykonane z przeróżnych materiałów, które różnią się od siebie nieco swoimi parametrami. Z tego powodu trzeba dokładnie przemyśleć, z jakiego materiału chcemy, aby nasze drzwi zostały wykonane. Bardzo często wybierane są drzwi wykonane z drewna, ponieważ są one dosyć solidne i dobrze utrzymują ciepło wewnątrz mieszkania. Na rynku można także znaleźć drzwi wykonane z materiału drewnopodobnego, który jest znacznie tańszy. Takie konstrukcje w rzeczywistości są zbudowane z płyt wiórowych, które później są pokrywane fornirem. Drzwi wykonane z takiego materiału są lekkie i posiadają dobre parametry izolacyjne.

Do mieszkań montowane są również drzwi wykonane ze stali. Tego typu drzwi wejściowe, są bardzo wytrzymałe, jednak są znacznie gorszym izolatorem przed utratą ciepła. Niezależnie od materiału, z jakiego wykonane będą drzwi, muszą one zostać wyposażone w odpowiedni zamek, który będzie chronił nasze mieszkanie przed włamaniem.

Jakie parametry są ważne w przypadku drzwi wejściowych do mieszkania?

Myśląc o drzwiach wejściowych do mieszkania, warto zadbać o wysoki poziom izolacji akustycznej. W tym przypadku warto zdecydować się na drzwi o jak najwyższym współczynniku Rw i parametrze nie gorszym niż 27 dB.  Na rynku sprzedawane są drzwi różnej klasy mechanicznej. W przypadku mieszkań najlepiej sprawdzają się drzwi klasy 3 oraz 4. Dobrze jest również dopłacić do drzwi, które posiadają system antywłamaniowy, aby lepiej zabezpieczyć swoje mieszkanie/