Domowe sposoby na ból gardła

Ból gardła towarzyszy wielu chorobom, w szczególności przeziębieniu, anginie, grypie czy infekcjom układu oddechowego. Jest wyjątkowo uciążliwy, gdyż utrudnia przełykanie, a czasem wręcz uniemożliwia jedzenie i picie. Jak go złagodzić? Przede wszystkim warto z nim zacząć walczyć od razu, jak tylko się pojawi. Czekając na rozwój infekcji możemy doprowadzić do stanu, w którym nie obędzie się bez leczenia antybiotykowego.

Miód – na ból gardła

Za ból gardła najczęściej odpowiedzialne są wirusy i bakterie, które atakują gardło, prowadzą do rozwoju procesu chorobowego, są przyczyną zaczerwienienia i obrzęku. Domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu to przede wszystkim leki z naturalnej apteki. Warto wypróbować w szczególności miód, którego konsystencja działa wyjątkowo kojąco na obolałe gardło. Miód nawilża wyschniętą śluzówkę i łagodzi ból oraz podrażnienia.

Ale to nie jedyne dobroczynne działanie miodu. Jest on bowiem jednym z najlepszych naturalnych antybiotyków. Ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz aseptyczne. Jedzenie miodu w infekcjach związanych z bólem gardła znacznie przyspiesza proces zdrowienia.

Płukanie gardła ziołami

Sprawdzone domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu to również napary ziołowe, których jednak nie pijemy – płuczemy nimi gardło. Dobre działanie łagodzące i przeciwbólowe ma napar z szałwii oraz z rumianku. Warto płukać nim gardło jak najczęściej, nawet kilka razy dziennie.

Szałwia i rumianek, podobnie jak miód, działają antybakteryjnie i w naturalny sposób wspomagają leczenie infekcji. Domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu warto uzupełnić o preparaty apteczne, które niemal natychmiast niwelują ból i przyspieszają proces leczenia. Najlepsze specyfiki to takie, które działają bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsca – warto więc zaopatrzyć się w tabletki do ssania oraz w spraye, które aplikuje się bezpośrednio na gardło