Lornetka sprawdzi się z pewnością na wielu wycieczkach, również tych rowerowych. Dlatego też warto mieć ją zawsze przy sobie. Jak wybrać odpowiedni model i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Kupując lornetkę, warto zwrócić uwagę na szeroką gamę podobnych stylów. Powinniśmy uwzględnić takie czynniki jak powiększenie, średnica obiektywu i źrenica wyjściowa. Musimy je dostosować do naszych potrzeb.

Lornetki turystyczne – małe, czy duże?

Rozmiar lornetki jest bardzo ważny. Powinien być uzależniony od różnych aktywności na świeżym powietrzu. Pełnowymiarowe lornetki turystyczne (wspólne specyfikacje 8×42. 10X50), są najlepsze do oglądania ciekawych gatunków dzikich zwierząt. Można ich także używać, płynąc łodzią.

Rejestrują więcej światła i działają lepiej w warunkach słabego oświetlenia. Zwykle zapewniają bardziej stabilne obrazy i szersze pole widzenia. Są zbyt duże i ciężkie, aby chować je do plecaka. Średniej wielkości lornetki (wspólne specyfikacje 7×35, 10×32) są najlepszym wyborem dla miłośników przyrody i sportu. Choć lornetka sprawi, że plecak będzie trochę cięższy, ma też zalety.

Charakteryzuje się umiarkowaną wielkością i ponadprzeciętną transmisją światła. Lornetki kompaktowe (wspólne specyfikacje 8×25, 10×25) są najlepsze do codziennych zajęć na świeżym powietrzu. Są najlżejsze i najmniejsze, świetnie zmieszczą się w plecaku, ale są mniej wygodne podczas długiego używania.

Moc powiększania

Ważna jest też moc powiększania lornetki. Są one identyfikowane przez 2 cyfry. Liczby na lornetce pokazują moc powiększania i średnicę obiektywu. Jeżeli na przykład na lornetce zobaczymy 7×35, oznacza to powiększenie o wartości 7. To oznacza, że 7 razy lepiej coś zobaczymy, niż gdybyśmy nie użyli lornetki. Należy pamiętać, że jeżeli lornetka ma powiększenie większe niż 10, staje się nieporęczna i utrudnia stabilne oglądanie. Ważna jest też średnica obiektywu. Dzięki temu możemy jeszcze lepiej oglądać taki obiekt.

Lornetka 7×35, ma obiektyw o wymiarze 35 mm. Średnica soczewek obiektywu w dużej mierze decyduje o tym, ile światła może zebrać nasza lornetka. Jeżeli mamy 2 lornetki z dokładnie taką samą specyfikacją obiektywu, będzie on jaśniejszy. Więcej światła oznacza jaśniejszy widok, szczególnie w przypadku słabego oświetlenia. Źrenica wyjściowa to liczba, która pojawia się w przypadku słabego oświetlenia. Wyższa liczba wiąże się z jaśniejszymi obrazami. Duża źrenica wyjściowa ułatwia także ochronę przed wstrząsami.

Wyjściowy rozmiar źrenicy (mierzony w milimetrach) oblicza się, dzieląc średnicę soczewki obiektywu przez liczbę powiększenia. Na przykład lornetka 7×35, 35 dzielimy przez 7 i otrzymujemy źrenicę wyjściową 5 mm. W bardzo słabym świetle, nasze źrenice mogą się poszerzać do 7 mm. Jeżeli lornetka ma źrenicę wyjściową mniejszą niż 7 mm, ograniczają światło dostępne dla oczu. Lornetka 7×50, ma rozmiar źrenicy wyjściowej 7,1 mm – to dobry wybór do oglądania w nocy.

Akcesoria ułatwiające biwakowanie i nocowanie na łonie natury znajdziesz w sklepie turystycznym: https://naprzelaj.com.pl/4-biwakowanie