Podczas pobytu za granicą bardzo często obawiamy się korzystać z naszego Internetu ze względu na możliwość wysokich opłat. Czy można ze spokojem korzystać z Internetu w telefonie podczas wakacji? Oczywiście, że tak. Należy jednak wiedzieć o kilku kwestiach, aby uniknąć wysokiego rachunku po powrocie do kraju.

Po pierwsze — lokalizacja ma znaczenie

Najważniejszą kwestią przy korzystaniu z Internetu za granicą jest miejsce wyjazdu. W zależności od kierunku wakacji będziemy znajdować się na terenie innej strefy. Przedstawimy poniżej, które kraje i kontynenty należą do jakiej strefy.

Pierwsza strefa to Unia Europejska (Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr (Republika Cypryjska), Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Gujana Francuska, Gwadelupa, Hiszpania (również Wyspy Kanaryjskie), Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Martynika, Niemcy, Portugalia (również Madera oraz Azory), Reunion, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy) i jej terytoria zależne, a także kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Islandia, Liechtenstein), druga strefa to pozostałe kraje znajdujące się w Europie (Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia, Mołdawia, San Marino, Serbia, Szwajcaria, Turcja, Turecka Republika Cypru Północnego, Ukraina, Wyspa Guernsey, Wyspa Jersey, Wyspa Man, Wyspy Owcze, Wielka Brytania, Gibraltar) oraz Rosja.

Natomiast trzecia strefa to USA oraz Kanada. Czwarta strefa obejmuję co do zasady Azję i Afrykę. Piąta strefa dotyczy wszystkich państw i terenów, które nie zostały umieszczone w innych strefach. W zależności od strefy inne będą opłaty za roaming w Orange.

Jeśli nadal nie jesteś pewny, do której z wymienionych sfer należy miejsce twojego wyjazdu, można sprawdzić to w regulaminie dotyczącym Orange internet za granicą, znajduje się on na stronie internetowej albo uzyskać informacje w salonie Orange.

Co istotne to właśnie podczas organizacji wyjazdu najlepiej jest zapoznać się również z informacjami dotyczącymi cennika Internetu za granicą, ponieważ gdy przekroczymy granicę, opłata będzie naliczana.

Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko wysokich kosztów za Internet  za granicą?

Trzeba pamiętać, że korzystanie w Unii Europejskiej za Internet w telefonie będzie najtańsze. Na terenie Unii Europejskiej za rozmowy, SMS-y, MMS-y i Internet mobilny płacisz tyle, co w Polsce, albo korzystasz ramach abonamentu, jeśli zawiera on nielimitowane połączenia, wiadomości lub transmisje danych.

Poza granicami Unii Europejskiej najlepiej jest, zdecydować się na zakap pakietu roamingowego z limitem danych do wykorzystania. Cena za pakiet rośnie wraz z wielkością pakietu do wykorzystania. Zakup taki można wykonać na stronie internetowej Orange, po zalogowaniu się, albo w aplikacji mobilnej Orange.

Internet za granicą jest bardzo potrzebny, to najłatwiejsze źródło wiedzy i informacji. Dobrze jest jednak zadbać, aby rachunki po przyjeździe do kraju nie zniszczyły obrazu dobrej zabawy i odpoczynku. Dlatego też przed wyjazdem należy zaplanować i zorientować się o zasadach korzystania z Internetu w kraju, do którego się wybieramy.