Czasami bywa tak, że teren, którym dysponujemy, jest bardzo wąski, co uniemożliwia zbudowanie domu o standardowych kształtach i gabarytach. Na szczęście profesjonalne firmy zajmujące się sprzedażą projektów domów, mają w swojej ofercie również projekty domów na wąską działkę. Takie projekty zostały przemyślane tak, aby szerokość elewacji frontowej była jak największa, a przy tym by całość była funkcjonalna i ergonomiczna. Profesjonaliści stworzyli projekty, które nie są wcale nudne i niezgrabne.

Projektów na wąską działkę i  ich rodzaje

Projekty domów na wąską działkę możne podzielić na trzy główne kategorie: domki jednorodzinne, bliźniaki oraz domki w zabudowie szeregowej. W internecie znajdziecie wiele różnych projektów na wąskie działki. Zostały one podzielone na projekty z myślą o działkach poniżej 16 metrów oraz powyżej 16 metrów. Na wąskiej działce mogą stanąć domy parterowe z poddasze, domy piętrowe, domy z garażem lub bez. Można znaleźć projekty wykonane w różnych stylach architektonicznych, dlatego każdy powinien znaleźć coś, co mu się spodoba.

W ostatnim czasie popularne stały się na wąskich działkach domy parterowe, które budowane są na obrysie wydłużonego prostokąta. Wielu inwestorów decyduje się właśnie na takie rozwiązanie, ponieważ ma ono ogromny potencjał. Popularne są również domy podpiwniczone. Taki projekt daje dodatkową powierzchnię użytkową, w której można umieścić kotłownię, spiżarnię lub pralnię.

Charakterystyka wąskich działek

Trzeba dokładnie sobie jednak określić jeszcze kiedy mamy do czynienia prawnie z wąską działką. Prawo budowlane mówi o tym, że działka wąska to taka, której szerokość nie przekracza 16 metrów. W ogólnym rozumieniu o działkach wąskich mówimy, gdy teren nie przekracza szerokością 19 metrów. Ważne jest, by pamiętać, że budynek może zostać usytuowany 15, metra od granicy działki.

Prawo określa jeszcze szeregi wielu innych wymogów, które starają się spełnić projekty domów tworzone właśnie z myślą o takim terenie. Projektanci stosują najróżniejsze rozwiązania, tak, by dostosować się do charakterystyki terenu, przy zachowaniu sensownego i estetycznego wyglądu domu.

Zobacz projekty na wąską działkę: https://wybieramprojekt.pl/szukam-projektu-na-waska-dzialke/