Spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest niezwykle ważne dla nowo narodzonego dziecka. Dlatego też, jeżeli nie ma medycznych przeciwwskazań, pierwszy spacer może odbyć się już na kilka tygodni po wyjściu ze szpitala. Wygodne gondole zapewnią komfort i bezpieczeństwo zarówno maluszkowi, jak i młodej mamie. Planując pierwszą przechadzkę, należy jednak wziąć pod uwagę czynniki atmosferyczne, takie jak panująca na zewnątrz temperatura. O czym więc należy pamiętać?

Wózki głębokie na spacery w czasie chłodów

Jesienno-zimowa pogoda często jest wyzwaniem nawet dla dorosłych, a co dopiero dla noworodków. Dlatego pierwszy zimowy spacer w gondoli odbywa się zazwyczaj na trzy tygodnie po powrocie maleństwa do domu. Jednak wózki głębokie (zobacz gondole) przydadzą się już trochę wcześniej. By przyzwyczaić bowiem dziecko do chłodów, na tydzień przed planowanym pierwszym wyjściem lekarze zalecają werandowanie.

Polega ono na ciepłym braniu dziecka, a następnie umieszczeniu go w gondoli przy otwartym oknie. Po siedmiu dniach, gdy maluszek oswoił się już z zimnym powietrzem, a panująca na zewnątrz temperatura nie spadła poniżej minus pięciu stopni, można wybrać się na dwór. Gondole pomagają izolować maleństwo od mrozu, trzeba jednak pamiętać, że w przypadku mocnego wiatru, intensywnych opadów czy silnego mrozu pierwszy spacer w głębokim wózku lepiej odłożyć. Początkowe wyjścia powinny również trwać jedynie kilkanaście minut.

Przyjemna, letnia aura

Ciepłe, letnie miesiące to czas, kiedy wózki głębokie okażą się pomocne nawet na siedem dni po powrocie do domu. Co więcej, przyjemna aura panująca na dworze pozwala na to, by pierwsze odbywające się spacery były dłuższe – mogą trwać nawet do pół godziny. Zazwyczaj nie są poprzedzane również werandowaniem, gdyż panująca różnica temperatur nie jest tak wielka.

Przeciwwskazaniem do wyjść będzie jedynie silny upał, męczący zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Poręczna i funkcjonalna gondola nie tylko zapewnią wygodę w czasie jazdy, ale i ułatwią przedsięwzięcie rodzicom. Wózki głębokie wyposażone są bowiem w przydatne akcesoria, takie jak pakowane torby, w których pomieszczą się rzeczy niezbędne do spaceru. Gondola posiada również składany daszek. Pomaga on chronić dziecko przed promieniami słonecznymi bądź deszczem.